Festiwal Wnętrz 2014 już za nami. Co się wydarzyło? Jakie można było zauważyć trendy w aranżacji i w designie wnętrz? Co nowego pokazuje polski design? Zapraszamy do naszej subiektywnej relacji.  

Kolor Roku 2014

Kolorem Festiwalu Wnętrz jak i całego 2014 roku w sztuce użytkowej, kreatywnej i w świecie mody jest kolor radiant orchid (fiolet z domieszką fuksji). Kolor Roku wybierany jest przez markę Pantone sugerując się decyzją kolorystów z całego świata. Barwa orchidei daje magiczne ciepło, intryguje i wzbudza wyobraźnię, kolor w wersji radiant ma budzić miłość i radość oraz kojarzyć się z witalnością. Strona internetowa jak i wszelkie elementy reklamowe Festiwalu Wnętrz były właśnie w tym kolorze. Mebli w kolorze orchid radiant nie było, ale nie zabrakło innych śmiałych rozwiązań i o tym napiszemy.  

festiwal wnętrz bilet
Festiwal Wnętrz polski desgn

Festiwal Wnętrz Kraków 2014 – Strefa Polski Design

Wystawcy ze strefy Polski Design zaprezentowali dwa dominujące trendy: recykling oraz styl eko. Jeśli chodzi o recykling, projektanci mebli zachwycali oryginalnym podejściem do tworzenia mebli i przedmiotów domowego użytku, które zupełnie odmieniało stare przedmioty i nadawało im nowe życie. To jest dopiero sztuka! Zachwyciły nas produkty From Retro with love. Projektant przerabia stare meble, które po gruntownej renowacji wyglądają niesamowicie, ale nadal zachowują swoją duszę. Fotele są miłe w dotyku i wygodne.  

festiwal_wnetrz_from_retro_with_love
Festiwal Wnętrz fotele z recyklingu From Retro With Love

Na podobnej zasadzie działa małżeństwo Kamili i Wojtka z firmy Wyrobki, odmieniając stare przedmioty nadają im nowe życie. Na zdjęciu kolorowa komoda, fotel i stół w fantastycznej scenografii.  

Festiwal Wnętrz - Wyrobki prezentują świetny polski design w najlepszym wydaniu

Lampy od firmy Undesign

Świetnie zaprezentowała się firma Undesign, która zaskoczyła nas lampami wykonanymi z zużytych butli gazowych, jest to doskonały przykład recyklingu w najlepszym wydaniu.  

Festiwal wnętrz polski design lampy wykonane z recyklingu styl loft producent undesign

Trend na ekologiczne meble

Kolejnym ważnym nurtem w polskim designie jest nurt eko. Produkty z naturalnego drewna robiły wrażenie. Z tego surowego materiału wykonane są lampy, komody i stoły. Ważnym elementem są naturalne sęki i różne charakterystyczne cechy drewna, które sprawiają, że mebel będzie unikalny. Projektanci niezwykłych form z drewna to m. in: Bloski design, Mowa drzewa, Qbaconcept i Gepetto stolarnia, Hex, Gmo design, a0, Kvadrat meble oraz chyba najbardziej oblegane stoisko na targach – Kutikai. Kutikai to pomysłowe i funkcjonalne meble dziecięce m.in innowacyjne łóżeczko dziecięce z daszkiem. Meble Kutikai mają kolor jasnego, naturalnego drewna. Przyciągają wzrok swoim minimalizmem i elementami dodatkowymi, które mogą służyć zabawie dziecka. Zdjęcia z targów mebli Kutikai nie mamy (ciężko było przebić się przez tłumy rodziców z dziećmi, które doskonale bawiły się w domku postawionym przez Kutikai). Mamy za to zdjęcie ekspozycji Mowa drzewa, ich meble najbardziej oddają styl eko w surowej, pięknej formie.  

Festiwal Wnętrz 2014 wystawcy polski design mowa drzewa, styl eko w aranżacji wnętrz

Festiwal Wnętrz Kraków 2014 – wystawcy Top / Trendy

Stoisko Noti Marka Noti zaprezentowała nam swoje nowości. Sofa z kolekcji Le monde zaprojektowana przez mediolańskiego projektanta Leonardo Talarico to prosty, nowoczesny i przyciągający wzrok mebel, jak się przekonaliśmy – bardzo wygodny.  

Festiwal wnętrz sofa le monde polski design

Producent Noti pokazał również swoje topowe fotele m.in fotel Clapp, laureat reddot award 2014 (na zdjęciu za sofą) oraz zaprezentował po raz pierwszy fotele Prism proj. Krystian Kowalskiego. Fotele o bardzo ciekawej formie i co trzeba przyznać, wygodne (występują w dwóch wersjach: z drewnianymi nogami oraz metalowymi na kółkach).  

festiwal wnętrz 2014 meble noti fotele prism, polski design

Pastelowe kolory mebli firmy Sits

Z najbardziej znanych marek interesującą ofertę pokazała firma Sits – przepiękne sofy w pastelowych kolorach, naprawdę robiły wrażenie. Ciekawą propozycje mebli tapicerowanych o nieco kubistycznych kształtach zaprezentowały firmy Marbet Style oraz Paged. Festiwal Wnętrz to nie tylko meble ale również inspirujące dodatki do wnętrza. Można było zobaczyć designerskie grzejniki w dowolnych wzorach i kolorach, beton architektoniczny Concrete, oświetlenie, głośniki do naszego domu, artystyczne płytki ceramiczne i mnóstwo innych rzeczy. Możemy pogratulować również ciekawych wykładów. Nam szczególnie przypadł do gustu wykład na temat ikon polskiego dizajnu – klasyki XX wieku dr. Krystyny Łuczak – Surówka. Od inspirujących krzeseł i foteli Teresy Kruszewskiej i Romana Modzelewskiego po ceramikę z Ćmielowa, adaptery Bambino i samochody Smyk oraz Syrena.

Podsumowując Festiwal Wnętrz pokazał nam, że mieszkanie może być sztuką. Ujawnił dominujące trendy w designie czyli recykling, styl eko i kubizm. Mebel ma zwracać uwagę i ma być też przyjazny dla środowiska. W sofach i fotelach zauważalny jest trend powrotu do lat 50-tychzaś w designie mebli i dodatków do wnętrza zwracamy się ku ekologii. Mebel ma nie tylko świetnie wyglądać ale też coś znaczyć. W dekoracji ścian dominuje beton architektoniczny i formy minimalistyczne a dodatki mają nadawać charakter wnętrzu.

P.S Nas zachwyciła jeszcze jedna zainteresowana Festiwalem Wnętrz, foksterierka Pani Renaty z Metaforma, to był jej pierwszy Festiwal Wnętrz a prezentowała się doskonale.  

festiwal wnętrz, polski design

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.